Własny biznes – czy to dla każdego – za i przeciw

Chcę założyć własną firmę – to zdanie pada z ust wielu osób dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową lub tych, które mają dość pracy na etacie. Od deklaracji do rzeczywistych działań jest jednak daleka droga – jeszcze dalsza prowadzi do osiągania satysfakcjonujących dochodów. Z czym wiąże się prowadzenie własnej firmy i czy każdy może zostać przedsiębiorcą? Sprawdź informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Argumenty za prowadzeniem swojej firmy

Najważniejszą zaletą własnego biznesu jest to, że zarobki zależą przede wszystkim od indywidualnego zaangażowania – nie istnieje górna granica ich wysokości, inaczej niż w przypadku umowy o pracę. Ponadto przedsiębiorca nie ma przełożonego – sam decyduje o swoich obowiązkach i zarządza każdym aspektem prowadzonej działalności, również czasem poświęconym na wykonywanie konkretnych zadań. Zakładając firmę, zaczyna się pracować na własny rachunek, krok po kroku buduje się coś swojego, co daje dużo satysfakcji. Oprócz tego nie trzeba prosić nikogo o zgodę na urlop, wcześniejsze wyjście z pracy albo o podwyżkę.

Z własnym biznesem wiąże się też możliwość optymalizacji podatkowej. Co więcej, prowadząc działalność w formie spółki z o.o., udaje się uniknąć kosztów związanych z opłacaniem ZUSu, czyli jednego z wydatków, które najbardziej frustrują przedsiębiorców. O tym, jak zmniejszyć wysokość podatków oraz jak legalnie przestać płacić składki ZUS, możesz dowiedzieć się z kursu wideo, który znajdziesz na stronie https://www.zustoniemus.pl/produkt/bezpieczny-biznes-bez-zus-u-i-podatkow-nagranie-video-konsultacje/. Do pakietu poradnikowego dołączono też konsultacje u specjalistów z branży podatkowej oraz Vademecum prowadzenia spółki z o.o.

Minusy własnego biznesu

Najpoważniejszą wadą założenia i prowadzenia swojej firmy jest nieregularność zysków – w jednym miesiącu mogą być one wyższe, w innym – niższe. Zdarzają się też momenty, gdy działalność generuje wyłącznie straty. Nie ma górnej, ale też dolnej granicy zarobków. Oznacza to, że nie ma gwarancji stałych wpływów do firmowego budżetu. Ponadto przedsiębiorca musi sam zajmować się wszystkimi formalnościami, opłacać podatki i składki na ubezpieczenia (tych ostatnich uda się jednak uniknąć, prowadząc spółkę z o.o. bez ZUS). Dla niektórych osób minusem własnego biznesu jest również to, że trzeba samodzielnie oszczędzać na emeryturę – dla innych może okazać się to zaletą. Oprócz tego przedsiębiorcy często pracują też wieczorami i w weekendy – trudno im odgraniczyć czas pracy od czasu wolnego.

Kto powinien rozważyć założenie własnej firmy?

Największe predyspozycje do sprawnego zarządzania biznesem mają osoby pewne siebie, wierzące w swoją wartość. Takie cechy charakteru pomogą pokonywać trudności związane z pozyskiwaniem nowych klientów, osiąganiem satysfakcjonujących zysków i rywalizowania z konkurencję. Ponadto dobry przedsiębiorca potrafi myśleć perspektywicznie i spoglądać w przyszłość z nadzieją, nie bojąc się podejmowania ryzyka. O założeniu własnej firmy powinny pomyśleć także osoby wytrwale dążące do zamierzonych celów, obdarzone silną wolą i działające według obmyślonego planu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca powinien myśleć szablonowo – osoba wkraczająca w świat biznesu musi wykazywać się kreatywnością oraz umiejętnością przewidywania i rozwiązywania pojawiających się problemów. Założenie i prowadzenie firmy to dobre rozwiązanie także dla osób wykazujących się inicjatywą w działaniu oraz charakteryzujących się samodyscypliną. Jeśli większość z tych cech odpowiada Twojej osobowości, możesz pomyśleć o własnym biznesie.

Prowadzenie swojej działalności ma swoje zalety i wady, lecz plusy w większości przypadków znacznie przewyższają minusy. Trzeba też wiedzieć, że nie każdy nadaje się do tego, by otworzyć własny biznes. Oprócz nabycia odpowiednich umiejętności konieczne jest to, by wyróżniać się zestawem cech, które charakteryzują dobrego przedsiębiorcę, m.in. pewnością siebie, kreatywnością i wytrwałością w dążeniu do celu. Wówczas założenie firmy okaże się dobrym pomysłem, który przyniesie więcej korzyści niż zmartwień.

Własny biznes – czy to dla każdego – za i przeciw
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *