Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Chcesz kupić lub sprzedać auto? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać sporządzając umowę kupna-sprzedaży, by uniknąć problemów.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Jak każda umowa między dwiema stronami, także i ta musi zawierać informacje o kupującym i sprzedającym. Nie wystarczą imię i nazwisko, strony muszą być jednoznacznie określone. Konieczne jest podanie numeru PESEL lub szczegółowych danych firmy (w zależności kogo dotyczy umowa), a także możliwości kontaktu (numer telefonu, adres itp.).

Tak samo ważny, jak osoby biorące udział w transakcji jest jej przedmiot, czyli sprzedawany samochód. Należy podać informacje o marce, właścicielu, najważniejsze informacje techniczne (o silniku, przebiegu, ewentualnych usterkach). Pamiętajmy, że lepiej napisać za dużo, niż później martwić się, że czegoś nie uwzględniliśmy.

Umowa kupna-sprzedaży musi być podpisana przez wszystkich biorących udział w transakcji i opatrzona datą. Ważne jest, że podana data nie jest dniem podpisania umowy, ale jej wejścia w życie. Do tego dnia należy załatwić formalności związane z przerejestrowaniem auta na nowego właściciela.

Ważność umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Z dniem wejścia w życie umowy auto zmienia właściciela, co wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za nie. Często data na umowie jest inna niż bieżąca więc należy pamiętać o tym, że póki nie przerejestrujemy samochodu nie jest on nasz. Jest to istotne gdy zaczynamy jeździć autem przed przejęciem go na własność. Zwłaszcza w momencie ewentualnego wypadku, czy przekroczenia przepisów. Brak umowy lub jej nieważność może skomplikować lub uniemożliwić załatwienie wielu spraw więc zwracajmy uwagę na daty na umowie i pilnujmy wszelkich formalności, by uniknąć problemów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.