Studia magisterskie – dlaczego warto kontynuować naukę

Niektórzy, otrzymując dyplom inżyniera bądź licencjata, rezygnują z dalszego kształcenia. Wyższe wykształcenie zdobyte po ukończeniu I stopnia uważają za wystarczające do znalezienia dobrej pracy. Jednak pracodawcy i rynek często wymagają więcej – przynajmniej na stanowiska odpowiedzialne, które z reguły są lepiej opłacane.. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzują się studia magisterskie i co można dzięki nim zyskać.

Rozszerzenie podstawowych informacji

Stopień I przygotowuje do wykonywania zawodu na poziomie podstawowym. Program przewiduje wprowadzenie do wielu przedmiotów i przedstawia tylko najważniejsze i ogólne zagadnienia. Uczelnie państwowe często skupiają się na realizacji programu i nie starają się zainteresować danym kierunkiem. Z tego względu dużo młodych ludzi uważa wybrane specjalizacje za nudne i niewarte poświęconego czasu. Dopiero na studiach magisterskich można spodziewać się szczegółów i zgłębiania ciekawych pojęć.

Często jednak po 3 latach nauki studenci tracą cierpliwość i nie zapisują się na drugi stopień. Należy jednak mocno przemyśleć tę decyzję. Choć wydawać by się mogło, że licencjat czy inżynier to wystarczający wpis do CV, to w rzeczywistości dobre posady proponuje się osobom, które zaszły wyżej. Pracodawcy są świadomi, że podczas 2-letnich studiów magisterskich wykładowcy bardziej przykładają się do przekazania materiału – zwłaszcza, że wówczas mówimy już o nieco węższym wycinku specjalizacji. W grupach pozostaje też mniej osób, co umożliwia efektywną naukę i prowadzenie ćwiczeń czy dyskusji.

Kierunki magisterskie warte uwagi

Istnieje możliwość zmiany kierunku na II stopniu. Wielu szczęśliwych posiadaczy tytułu licencjata decyduje się na ten krok i wybiera zupełnie inne dziedziny nauki. W grę wchodzi nie tylko możliwość rozpoczęcia nowej specjalizacji, ale także zapisanie się na nową uczelnię. Coraz częściej ambitni studenci stawiają na uniwersytety prywatne. Studia magisterskie wiążą się ze zdobywaniem naprawdę konkretnej i szczegółowej wiedzy. Placówki prywatne gwarantują bogatą ofertę kierunków oraz wykwalifikowaną kadrę. Najczęstszymi kierunkami wybieranymi przez młodzież są stosunki międzynarodowe, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz ekonomia i zarządzanie. Wiedza z tych obszarów pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach pracy i nie ogranicza możliwości rozwijania się i zmiany posady. Wykładowcy w sektorze edukacji prywatnej to zazwyczaj praktycy z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomagają pojąć rozszerzone zagadnienia oraz znaleźć miejsca na praktyki bądź staże. Uczelnia takie mają również wiele akredytacji i zaświadczeń o wysokim poziomie kształcenia.

Studia magisterskie gwarancją przyszłości

Stopień II trwa tylko dwa lata, a z pewnością pozytywnie wpłynie na efektywne poszukiwanie pracy. Pozwoli też cieszyć się wymarzonym etatem przez wiele lat i umożliwi walkę o awans. Wszechstronna, szczegółowa wiedza z wybranego kierunku to atut wśród najlepszych pracowników, dlatego warto kontynuować zdobywanie wiedzy, by zdobyć tytuł magistra i jeszcze w czasie nauki zbierać pierwsze doświadczenie podczas stażu czy praktyk.

Studia magisterskie – dlaczego warto kontynuować naukę
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *