Praca zdalna osób z niepełnosprawnościami w praktyce

Praca zdalna wydaje się na stałe wpisywać w standardy rynku pracy w Polsce i na całym świecie. Z czego to wynika? Jak wpływa to na zatrudnienie osób z orzeczeniami o niepełnosprawności? Sprawdzamy, jak tryb pracy oddziałuje na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

Popandemiczna rzeczywistość na rynku pracy

Pierwsze tygodnie pandemii COVID-19 zmusiły nas do pozostania w domach. Dla wielu osób oznaczało to niższe zarobki, inni wykorzystywali zaległe urlopy, a część z nas… przeszła na pracę zdalną. Mimo braku legislacyjnych norm, Polacy bardzo szybko pokochali pracę z domu, a również pracodawcy docenili tę formę współpracy.

Z drugiej strony okres pandemii wpłynął znacznie na sam proces rekrutacji pracowników. Przedsiębiorcy byli bardziej ostrożni w poszukiwaniu nowych pracowników, a samych kandydatów było zwyczajnie mniej. Dlaczego? Firmy musiały oszczędzać ze względu na często niższe niż zwykle dochody, a pracownicy zaczęli doceniać stałość swoich dotychczasowych etatów. Częściej prosili o podwyżki u dotychczasowych pracodawców, niż zmieniali pracę.

Nowa aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

W teorii praca zdalna to bardzo atrakcyjna forma współpracy dla obydwu stron. Dla pracodawcy to ograniczone koszty wynajmu lokalu i czy wydatków sprzętowych, dla pracownika większa swoboda pracy, a co za tym idzie wyższa wydajność. Dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności praca zdalna oznacza także zniesienie wielu barier, z którymi na co dzień muszą się mierzyć. Czy przekłada się to ilość tego typu ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami? Okazuje się, że niekoniecznie. Pracodawcy ciągle są pełni wątpliwości, jeśli chodzi o umiejętności osób z orzeczeniami i przynajmniej początkowo chcą stacjonarnie nadzorować ich pracę. Nie zmienia to faktu, że aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych powstępuje i pracodawcy z czasem bardzo często przekonują się do przejścia na tryb pracy zdalnej także w przypadku tej szczególnej grupy osób.

Ofert pracy zdalnej szczególnie warto szukać w kilku branżach, m.in.: informatycznej i księgowej. Osoby z niepełnosprawnościami znajdą także wiele ofert pracy zdalnej jako copywriter, teledoradca czy wirtualny asystent. To lekkie formy pracy, o ile posiada się odpowiednie umiejętności. Wówczas nawet proste szkolenia mogą poprawić atrakcyjność kandydatur osób niepełnosprawnych, a aktywizacja zawodowa tej grupy stanie się faktem. Przedsiębiorcy powinni także pamiętać, że potencjał zawodowy osób z niepełnosprawnościami nadal jest w dużej mierze niewykorzystany, a są to często osoby o takich samych lub wyższych kwalifikacjach niż osoby w pełni sprawne. Być może nadchodzi już czas, kiedy zmienią się te trendy. Pozostaje nam na to liczyć i motywować każdą ze stron do intensywnej pracy na rzecz rozwoju zawodowego osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.