Pożyczka czy kredyt? Jaka jest różnica i co lepiej wybrać?

Gdy brakuje nam pieniędzy na jakiś cel, zastanawiamy się nad tym, skąd je zdobyć. Często – mimo wielu starań – nie jesteśmy w stanie zarobić odpowiedniej sumy i pozostaje nam skorzystanie z pomocy banku bądź instytucji pozabankowej. W jednym, jak i drugim miejscu istnieje szansa na zastrzyk gotówki, lecz powstaje pytanie: jaka jest różnica między pożyczką i kredytem? Co lepiej wybrać?

Pożyczka czy kredyt – co bardziej się opłaca?

Kredyt i pożyczka – wielu konsumentów nie widzi tu różnicy, bo w obu przypadkach chodzi o pożyczanie pieniędzy, czyli odpłatnym przekazaniu klientowi ustalonej kwoty na określony (oznaczony w umowie) czas. Tymczasem sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, nie tylko z tego powodu, że kredyt uzyskujemy w banku, a pożyczkę w instytucji pozabankowej, ale również dlatego, że dostępne kwoty i możliwy czas spłaty funkcjonują na zupełnie innych warunkach.

Krótko mówiąc – oferta firm pozabankowych jest ograniczona, bo pożyczkodawca dysponuje tylko własnymi pieniędzmi, a nie – jak w przypadku banków – także środkami zdeponowanymi przez swoich klientów. Dzięki temu łatwo uzyskać wysokie kwoty wsparcia jak kredyt 20 tys. i więcej, w przeciwieństwie do pożyczki 10 tys., co często stanowi maksimum, jakie można uzyskać w firmie pozabankowej.

Ma to jednak swoją cenę, bo banki – co prawda – pożyczają duże kwoty, ale jednocześnie dokładnie weryfikują kredytobiorców. W tym celu oceniana jest zdolność i wiarygodność kredytowa, a sam proces trwa niekiedy bardzo długo. Pożyczka więc opłaca się, gdy szybko potrzebujemy niedużej kwoty pieniędzy, kredyt zaś sprawdza się w przypadku większych finansowych potrzeb.

Pożyczka 10 tysięcy czy kredyt 20 tysięcy?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, to, czy wybierzemy pożyczkę 10 tysięcy, czy kredyt 20 tysięcy złotych, zależy od tego, na jaki cel potrzebujemy tych środków. W instytucjach pozabankowych wsparcie otrzymuje się natychmiastowo, więc bez sprawdzania i żmudnych formalności możemy błyskawicznie stać się posiadaczami dodatkowej gotówki. Często jest potrzebna na aktualne cele: remont mieszkania, wyjazd wakacyjny czy zakup samochodu. Jej wadą jest to, że dość szybko trzeba ją spłacić po dość niekorzystnym oprocentowaniu, uwzględniając jednocześnie prowizje.

Kredyt uzyskać trudniej, nawet jeśli kwota nie jest wygórowana i wynosi 20 tys., ponieważ banki – nim pożyczą – dokładnie nas “prześwietlą”. Jeśli więc mowa o mniejszych kwotach, takich, które są nam pilnie potrzebne, lepiej zgłosić się do firmy pozabankowej, mając na uwadze wady takiej oferty (wspomniane wcześniej oprocentowanie, prowizja itd.). Jak zaś mamy czas to warto zapoznać się z ofertą bankową. Jak jednak w tym całym bogactwie różnych propozycji się odnaleźć?

Gdzie porównać pożyczki i kredyty?

Istnieje całe mnóstwo banków i instytucji pozabankowych, więc decydując się na kredyt lub pożyczkę, musimy sprawdzić, gdzie najlepiej starać się o to wsparcie. Nie jest to łatwe, bo zewsząd zachęcają nas reklamy, coraz to tworzone są nowe, jeszcze bardziej atrakcyjne oferty, co wywołuje prawdziwy mętlik w głowie. Z pomocą przychodzi tu internet, a szczególnie serwisy – porównywarki i rankingi kredytów oraz pożyczek – gdzie szybko można zobaczyć, z czym mamy do czynienia. Nie ma tu marketingowej papki, są konkretne informacje, które od razu pokazują opłacalność danej oferty.

Chociaż kredyt i pożyczka formalnie są tym samym, to różnice między nimi są dość znaczne. Niezależnie jednak ile pieniędzy będziemy pożyczać, zawsze dokładnie oceńmy, czy nam się to opłaca.

Pożyczka czy kredyt? Jaka jest różnica i co lepiej wybrać?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *