Outplacement – dlaczego warto w niego inwestować?

Programy outplacementowe są obecnie wdrażane przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Jest to swoista inwestycja dla firmy, którą zdecydowanie warto podjąć. Wyjaśniamy dlaczego tak jest i na czym w ogóle cała kwestia polega.

Troska o byłego pracownika

O firmie świadczy wiele rzeczy, między innymi to jak obchodzi się z osobami, które z różnych powodów muszą zostać zwolnione. Czasami ma to miejsce podczas restrukturyzacji, likwidacji stanowisk czy zmiany właściciela przedsiębiorstwa. Pożegnanie się z pracownikiem jest tym trudniejsze, im dłużej trwała jego praca dla danej firmy. Dla zwalnianego jest to swoista trauma, żegna się on z miejscami i ludźmi, wśród których spędził długie lata. Ale to tylko część problemu, ponieważ trzeba znaleźć sobie nowe zatrudnienie, a rynek pracy potrafi zmienić się diametralnie w okresie zaledwie kilku lat. Stąd taka osoba nie wie jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, o co teraz pytają rekruterzy podczas przyjmowania do pracy, jak napisać odpowiednie CV, list motywacyjny i tak dalej. Wyrzucanie wieloletnich pracowników na przysłowiowy bruk jest więc czymś bardzo złym. Jeśli jednak nie ma możliwości utrzymania danej osoby w zakładzie pracy, można przynajmniej pomóc jej ponownie się odnaleźć na rynku. Tutaj właśnie do gry wchodzi outplacement.

Program outplacementowy – co to takiego?

Pomoc dla byłego pracownika polega na tym, że zostaje on objęty specjalnym programem, który ma mu przede wszystkim ułatwić znaleźć nową pracę. Jednak często prowadzone są o wiele szersze działania, bywa że osoba taka otrzymuje też bezpłatną pomoc psychologiczną. Niemniej głównym zadaniem outplacementu jest przystosowanie człowieka do nowych realiów jakie panują na rynku. Robi się to między innymi dzięki budowaniu nowego CV, ćwiczeniu rozmów kwalifikacyjnych, pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia w tej samej branży, organizacji szkoleń i kursów. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie https://outplacementkalkulator.pl. Najważniejsze jest jednak to, że osoba żegnająca się z firmą nie wyrabia sobie o niej złego zdania. W przypadku zwolnień grupowych, gdy umowy rozwiązuje się nawet z kilkuset osobami, zła opinia mogłaby łatwo pójść w świat i poważnie nadszarpnąć PR przedsiębiorstwa. Stąd więc trzeba traktować outplacement jako swoistą inwestycję.

Jak mogliśmy się przekonać, programy outplacementowe są inwestycją w lepszy wizerunek firmy, ale też zwykłym wyciągnięciem pomocnej dłoni w kierunku drugiego człowieka. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jak trudno jest się odnaleźć na rynku pracy osobie, która pracowała na jednym stanowisku przez kilka lub kilkanaście lat.

Outplacement – dlaczego warto w niego inwestować?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *