Od pomysłu do gotowego produktu: W taki sposób powstaje ulotka

Ulotki to uniwersalne nośniki reklamowe, ich możliwości zastosowania są prawie nieograniczone. Ale tak prosta, jak ich obsługa, tak samo wyrafinowana jest ich produkcja. Przyjrzyjmy się procesom produkcyjnym.

Na początku nie ma nic. A potem pomysł. Następnie ulotka. Dobra, naturalnie nie tak szybko. Aby wyprodukować profesjonalne ulotki, potrzeba jeszcze kilku kroków. Idealnie byłoby, gdyby od pierwszego szkicu układu graficznego do dystrybucji zajęło to zaledwie kilka godzin. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat produkcji ulotek – od pomysłu, poprzez produkcję, aż po dostawę.

Pomysł

Ulotki to uniwersalne nośniki reklamowe. Czy to jako prospekty reklamowe, kupony rabatowe czy informacje o wydarzeniach, możliwości są prawie nieograniczone. Pod warunkiem, że kreatywny grafik i profesjonalni eksperci w dziedzinie poligrafii połączą swoją wiedzę i stworzą małe arcydzieła z prostych ulotek reklamowych.

Oczywiście, kreatywności nie da się włączyć przez naciśnięcie przycisku. Ale można jej przynajmniej pomóc. Istnieje wielu dostawców bezpłatnych zdjęć stockowych, wiele platform inspirujących z sugestiami projektowymi i samouczkami, które pozwalają odkrywać nowe możliwości w znanych programach. A propos odkrywania: Nie każda ulotka jest taka sama. W sklepie internetowym FLYERALARM znajdziesz duży wybór rozmiarów, materiałów, ulepszeń i wykończeń – właściwy wybór dla każdego zastosowania.

Znalezienie odpowiedniej ulotki

Ulotki od DIN A8 do DIN A3, kwadratowe, okrągłe, owalne, w kształcie gwiazdy, w kształcie serca lub drzewa. Z wyciętą wizytówką lub w całkowicie indywidualnym formacie. Dodatkowo z niezliczonych materiałów i z najróżniejszymi udoskonaleniami … Dzięki tej selekcji każdy znajdzie idealną ulotkę. Jeśli jesteś zadowolony z wyboru ulotki i układu graficznego, zakończ proces zamówienia i prześlij dane do druku. Tym samym twoja praca jest zakończona, od teraz przejmują ją eksperci ds. druku.

Etap przygotowania do druku

Poszczególne zadania drukowania są tutaj umieszczane na cyfrowych arkuszach drukarskich na komputerze. W FLYERALARM pracuje się w procesie druku zbiorowego. Oznacza to, że przychodzące zlecenia są najpierw sortowane według gramatury, nakładu oraz grupy produktów, a dopiero potem umieszczane na arkuszach drukarskich na komputerze. W przypadku wielu produktów, w tym także ulotek, jest to wykonywane przez program komputerowy. Dzięki temu poszczególne rzędy układów są automatycznie umieszczane na arkuszu w ciągu kilku sekund, dzięki czemu nie ma pustych przestrzeni, a przy późniejszym cięciu konieczna jest jak najmniejsza ilość cięć. Oszczędza to czas i zasoby – a co za tym idzie także koszty.

W naszym przykładzie ulotka ląduje na arkuszu drukarskim z wieloma innymi kopiami o takim samym nakładzie i grubości papieru. Albo na dwóch arkuszach drukarskich – jeden na przód i jeden na tył ulotki. W przypadku bardziej skomplikowanych produktów układy są umieszczane na komputerze ręcznie przez pracowników.

Duża zaleta procesu druku zbiorowego: oszczędza czas i pieniądze. Maszyny drukarskie nie muszą być ustawiane oddzielnie dla każdego zamówienia, lecz drukują wiele zadań jednocześnie. Ponadto odpady są w tym procesie minimalizowane, co niezwykle oszczędza zasoby. Po umieszczeniu wszystkich zleceń na jednym arkuszu drukarskim, arkusz cyfrowy jest wykorzystywany do produkcji płyt drukarskich dla wielkich maszyn offsetowych.

Naświetlanie płyt

W druku offsetowym farba drukarska nie jest natryskiwana bezpośrednio na papier, w przeciwieństwie do domowych drukarek atramentowych. Zamiast tego farba drukarska jest nakładana na płytę aluminiową zamontowaną na wałku drukującym. Rolka walca obraca się w sposób ciągły tak, że płyta drukująca jest stale zwilżana farbą i dostarcza ją do obciągu gumowego. Obciąg gumowy jest montowany na cylindrze, który obraca się z taką samą prędkością jak wałek drukujący. Farba jest następnie przenoszona z obciągu do produktu drukowanego.

Warunkiem dla tego systemu jest to, że farby drukarskie przylegają tylko do płyty drukarskiej, na której znajduje się wydrukowany obraz. W tym celu płyty powlekane są lipofilową (tzn. przyjazną dla tłuszczu) warstwą fotopolimerową. Warstwa ta jest usuwana laserem w miejscach, w których farba nie powinna później przylegać. Proces ten nazywany jest naświetlaniem płyt, proces ten trwa od 1 do 2,5 minuty w specjalnych naświetlaczach, w zależności od wielkości płyty.

Informacje dodatkowe: woda i tłuszcze odpychają się nawzajem. Dlatego też farba przylega tylko do obszarów płyty przyjaznych dla tłuszczu. W ten sposób do drukowanego produktu przesyłany jest tylko pożądany obraz wydruku. Na każdą płytę nakłada się tylko jedną farbę drukarską, tj. cyjan, magenta, żółty lub czarny. W związku z tym do drukowania ulotek i innych produktów we wszystkich możliwych kolorach przestrzeni barw CMYK wymagane są co najmniej cztery zespoły farbowe po jednej płycie drukarskiej. Jeśli używane są farby specjalne lub dodatkowe, wymagany jest piąty zespół farbowy.

Druk

Wielkimi atutami druku offsetowego są szybkość, stała jakość i bezkonkurencyjny stosunek ceny do jakości dla średnich i dużych nakładów. Nie ma również praktycznie żadnych ograniczeń co do formatów drukowanych produktów: Od wizytówek i ulotek po duże plakaty – wszystko jest możliwe. Poza tym można drukować na wielu różnych rodzajach papieru.

FLYERALARM stosuje łącznie 19 maszyn offsetowych. Drukarnia internetowa korzysta z partnerstw technologicznych z różnymi producentami maszyn drukarskich. Dzięki temu cały park maszynowy jest zawsze nowoczesny. Tak więc obecnie żaden model nie jest starszy niż sześć lat, a większość ma poniżej 3 lat. Rozpiętość obejmuje prasy offsetowe z czterema zespołami farbowymi, prasy z ośmioma zespołami farbowymi, automatyczne doskonalenie bębnów zadrukowanych arkuszy oraz suszarki UV do szybkiego wykańczania. W centrum parku maszynowego FLYERALARM Heidelberg Speedmaster XL, zastosowanie znajdują wielorakie innowacje, które sprawiają, że druk offsetowy jest jeszcze bardziej wydajny, szybszy i jednocześnie bardziej ekonomiczny.

Po wydrukowaniu arkusze są wykańczane powłokami lub foliami, w zależności od konfiguracji produktu.

Cięcie

Po wydrukowaniu arkuszy z różnymi powłokami, poszczególne układy są oddzielane od siebie na maszynach tnących. Przy nacisku do 3300 dekanewtonów (równowartość około 3 400 kg – waga dorosłego słonia płci żeńskiej), produkty drukowane od maksymalnie 1 300 arkuszy są jednocześnie cięte na kształt. Ilość arkuszy zależy od ich gramatury. Pracownik programuje maszynę przed każdą operacją cięcia w taki sposób, aby konieczne było jak najmniej cięć.

Odległości bezpieczeństwa i spady określone w karcie charakterystyki odgrywają ważną rolę w powodzeniu tego kroku. Mimo użycia nowoczesnych maszyn tnących, konieczne są pewne tolerancje w celu zagwarantowania wysokiej jakości produktów poligraficznych. Z tego powodu należy przykładowo zawsze tworzyć elementy tła o marginalnym nachyleniu. Umożliwia to wycinanie produktów drukowanych bez pozostawiania przeszkadzających białych obszarów na krawędziach, nawet jeśli pojedyncze zadrukowane arkusze ześlizgują się o kilka milimetrów.

Pakowanie i wysyłka

Po przycięciu wydrukowanych produktów są one pakowane i wysyłane. Pracownicy ręcznie pakują gotowe ulotki do kartonów – dzięki temu drukowane produkty są zawsze bezpiecznie pakowane do transportu. Gotowe paczki są następnie transportowane za pomocą systemu wysyłkowego. Tutaj numery zamówień są automatycznie skanowane, a na paczki umieszczane są maszynowo etykiety wysyłkowe. Na koniec paczki są ładowane do ciężarówek i dostarczane – bezpośrednio do Ciebie lub do odbioru w sklepie FLYERALARM.

Produkty FLYERALARM produkowane są w wielu lokalizacjach, które specjalizują się w różnych grupach produktów. W jednym miejscu, gdzie na przykład drukuje się i przetwarza ulotki, foldery lub wizytówki, każdego dnia około 3 000 paczek opuszcza hale produkcyjne. Odpowiada to wadze papieru wynoszącej prawie 60 000 kg – każdego dnia!

Rozpakuj, ciesz się i rozdawaj

Załatwione: Dzięki Twojej kreatywności oraz wiedzy ekspertów FLYERALARM, komputerowy projekt został przekształcony w gotową ulotkę – indywidualnie dostosowaną do Twoich wymagań i Twojej grupy docelowej.

Wysoka jakość, niskie ceny

Oczywiście istnieje wiele innych produktów, które można wyprodukować w dużych ilościach, przy zachowaniu niezmiennie wysokiej jakości, zachowując niskie ceny, dzięki połączeniu procesów druku zbiorowego i offsetowego. Potrzebujesz więcej miejsca na wiadomości? W tym przypadku dobrym wyborem są ulotki składane. Są one również dostępne w szerokiej gamie wariantów, wykonane z różnych materiałów, z udoskonaleniem na zamówienie. Jeśli nawet to nie jest wystarczające dla Twoich treści, możesz wydrukować broszury lub nawet całe magazyny – nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności.

Od pomysłu do gotowego produktu: W taki sposób powstaje ulotka
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *