Najbardziej oblegane kierunki studiów wyższych w Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego publikuje co roku statystyki dotyczące najbardziej obleganych kierunków studiów wyższych w Polsce. W roku akademickim 2018/2019 studia rozpoczęło ponad 416 tys. studentów. Jakie kierunki wybierali? Gdzie było najwięcej chętnych na jedno miejsce na studiach?

Najpopularniejsze kierunki

Nie ma niczego zaskakującego w ubiegłorocznych statystykach popularności kierunków studiów wyższych w roku akademickim 2018/2019. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się ponownie informatyka. Przyszłościowy i rozwojowy kierunek studiów wybrało ponad 42 tys. absolwentów szkół wyższych. Na drugim uplasował się równie popularny od lat kierunek – zarządzanie. Aplikowało na niego 27 tys. osób. Na podium znalazła się też psychologia, na którą było 22 tys. chętnych w całej Polsce.

Na kolejnych miejscach zestawienia najpopularniejszych kierunków studiów uplasowała się ekonomia i prawo, na które złożono odpowiednio 18 tys. i 17 tys. aplikacji. Na kierunek finanse i rachunkowość swoje papiery składało 16 tys. osób, na automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a na budownictwo i pedagogikę po 12 tys. osób.

Spośród dokładnie 416 153 osób przyjętych na studia pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie, ponad 100 tys. zdecydowało się uczyć w niepublicznych szkołach wyższych.

Popularne uczelnie w Polsce

Najwięcej osób w tym roku aplikowało na studia wyższe na Uniwersytet Warszawski, gdzie chciało się uczyć blisko 47 tys. kandydatów. Druga w rankingu okazała się Politechnika Warszawska.

Warto wspomnieć, że stołeczna politechnika ma swoją Szkołę Biznesu. To Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie studenci mogą się między innymi kształcić na wielu kierunkach studiów podyplomowych. Popularnością cieszą się kierunki Executive MBA czy MBA. Warszawa jest jednym z niewielu miast w kraju, w których realizowane są studia MBA. Skrót ten oznacza kierunek, na którym absolwent uzyskuje tytuł Master of Business Administration. Uczy się podstaw i technik menadżerskich oraz ma szansę na zgromadzenie ważnych doświadczeń dotyczących kierowania średnią lub dużą firmą.

https://www.biznes.edu.pl/

Najbardziej oblegane kierunki studiów wyższych w Polsce
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *