Kwalifikacje zawodowe

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest obecnie uznawane za wymóg współczesnego rynku pracy. Każdy, komu zależy na awansie, podwyżce, zdobyciu lepszego stanowiska pracy, a nawet na utrzymaniu się w obecnym miejscu zatrudnienia, powinien szkolić się, odbywać odpowiednie kursy i dbać o swoje kompetencje zawodowe.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – zadanie każdego pracownika

Jeszcze dwie dekady temu wiele osób pracowało w jednym miejscu zatrudnienia przez całe życie. Obecnie sytuacja ta uległa dynamicznej modyfikacji, ponieważ pracownicy zmieniają stanowiska i firmy zwykle co kilka lat. To, co kiedyś wydawało się być nieodpowiedzialnym działaniem, obecnie jest uznawane za sposób na samorozwój. Przeniesienie się do innego przedsiębiorstwa, zmiana stanowiska pracy lub branży nie są jednak możliwe bez podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że szczególne znaczenie ma szkolenie się, zdobywanie nowych kompetencji, rozwijanie swoich umiejętności. Kwalifikacje zawodowe to szerokie pojęcie, na które składają się zarówno takie elementy jak wiedza, jak i umiejętności stanowiskowe oraz inne kompetencje miękkie. Podnoszenie kwalifikacji jest istotne zarówno z punktu widzenia obecnego pracodawcy, jak i przyszłego. W obecnej firmie ważne jest pokazanie się, z jak najlepszej strony, aby kierownictwo spostrzegło starania i zdecydowało o awansie lub podwyżce. Jednocześnie na rynku pracy potrzebni są kandydaci wykwalifikowani, którzy posiadają sporą wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim zdolności praktyczne. Kluczowe znaczenie mają tutaj kompetencje miękkie, do których można zakwalifikować efektywną komunikację z innymi, umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem własnej pracy. Więcej na ten temat można sprawdzić na stronie https://kwalifikacje.edu.pl

Dlaczego warto się szkolić i rozwijać?

Podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych jest procesem, który ma prowadzić przede wszystkim do rozwoju zawodowego. Osoby, które uczą się, szkolą, biorą udział w warsztatach, kursach i studiach podyplomowych, są w stanie zdobyć lepsze stanowisko pracy, a także więcej zarabiać. Do najważniejszych zalet, związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, można zakwalifikować następujące:

  • zdobywanie większej wiedzy i umiejętności praktycznych, które przydają się w pracy, ale często także w życiu osobistym,
  • poznawanie innych ludzi, poszerzanie swoich kontaktów,
  • zdobycie lepszej pozycji w firmie,
  • możliwość nawiązywania współpracy z innymi osobami, firmami, networking,
  • zwiększenie swoich możliwości zatrudnienia (zarówno teraz, jak i w przyszłości),
  • wzrost pewności siebie, zadowolenia z własnej osoby i samooceny,
  • stawanie się autorytet dla innych ludzi (współpracowników, znajomych, rodziny),
  • zwiększenie motywacji do pracy i zadowolenia z życia.

Warto pamiętać o tym, że wiedza ze szkoły oraz studiów po pewnym czasie może ulec przedawnieniu. Oczywiście nie chodzi tutaj o zasady gramatyczne lub daty historyczne, ale inne fakty, na przykład naukowe lub związane ze sposobem prowadzenia negocjacji lub działań biznesowych. Właśnie dlatego tak ważne jest ciągłe szkolenie się, zdobywanie nowych wiadomości i nauka nowych kompetencji. Warto postawić na te umiejętności, które przydają się w obecnej branży, ale zawsze można zacząć dążyć do przekwalifikowania się, dlatego dobrze zdobywać różnorodne kompetencje twarde i miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.