Konsolidacja kredytu – kiedy należy o niej pomyśleć i jak się za to zabrać

Kredyty konsolidacyjne są pewnego rodzaju ratunkiem dla osób zadłużonych w kilku różnych instytucjach. Nie należy jednak zapominać, że nie są one idealnym patentem na pozbycie się długów – wymagają ścisłej współpracy klienta z bankiem i wyboru właściwej oferty. Jak się zabrać za zaciąganie takiego kredytu, żeby wyszedł on nam na dobre?

Porównaj oferty

Nie każdy przeciętny człowiek jest ekspertem od kredytów i nie każdy musi nim być, nawet gdy z tych produktów bankowych korzysta. Warto jednak, by mieć ogólną orientację w kwestiach dotyczących kredytów, w końcu chodzi o nasze pieniądze! Banki nieco różnią się od siebie, jeśli chodzi o warunki poszczególnych ofert. I zawsze chodzi o koszty. Czasem, gdy oprocentowanie jest korzystniejsze, może się okazać, że koszty ogólne kredytu wcale takie nie są. Dlatego w poszukiwaniu idealnego kredytu konsolidacyjnego nie zważaj na reklamy czy polecenia znajomych. To, że twój kolega wziął kredyt w jednym banku, nie oznacza, że również w twoim przypadku będzie on doskonały – wszak różnicie się pod wieloma względami w kwestiach zdolności kredytowej. Konsolidacja kredytu jest ofertą jak każda inna – ma za zadanie zarabiać dla banku pieniądze. A zaledwie „przy okazji” pomaga wyjść z długów, ponieważ jest tak zaprojektowana, aby skusić do skorzystania z oferty kredytowej również osoby, które mają tę zdolność obniżoną przez posiadanie wielu różnych rozpoczętych kredytów. Skorzystaj z wygodnych kalkulatorów kredytowych. Wpisz w nich niezbędne do określenia twojej zdolności kredytowej dane i pozwól sobie wyszukać najlepsze oferty, które będą spełniały twoje oczekiwania. Takie wyszukiwanie ofert jest niezobowiązujące i nie pozostawia śladu w BIK-u. Dzięki temu możesz sprawdzać oferty choćby codziennie i wybrać jedną z nich dopiero wtedy, gdy cię szczególnie zainteresuje!

Jak i kiedy skorzystać z konsolidacji?

Konsolidacja kredytu jest jednym dużym kredytem, którym bank pokrywa wszystkie dotychczasowe zobowiązania (lub tylko ich część!). Jest to więc bardzo wygodne i nie wymaga samodzielnego opłacania dotychczasowych rat, bo robi to bank. Może to być jednak nieco skomplikowane, a wręcz niemożliwe, gdy egzekucją długów spowodowanych brakiem spłacania rat zajął się już windykator! Dlatego też zaleca się, aby brać pod rozwagę kredyt konsolidacyjny już na wcześniejszym etapie. Na przykład wtedy, gdy jest się zmuszonym zaciągnąć kolejny kredyt i chce zmniejszyć ich ilość, by wygodniej płacić raty jednym kredytem. Z konsolidacji warto skorzystać wówczas, gdy płacenie wielu mniejszych rat staje się niewygodne lub utrudnione z jakiegoś powodu – na przykład uszczuplonych przychodów rodziny. Ważne jest jednak o konsolidacji pomyśleć zawczasu – gdy nieterminowo płacone raty nie zostawiły jeszcze swojego śladu w BIK-u, a pętla zadłużenia jest jeszcze łatwa do rozwiązania. Korzystając z wygodnych platform porównywania kredytów, nie jest się skazanym z góry tylko na jedną opcję, lecz można wybrać spośród wielu, dających różne możliwości spłaty. Chodzi o to, aby kredyt był jak najlżejszy do udźwignięcia, ale i finalnie najmniej kosztował!

Konsolidacja kredytu – kiedy należy o niej pomyśleć i jak się za to zabrać
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *