Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego kontrahenta?

Wielu rodzimych przedsiębiorców decyduje się na nawiązanie współpracy z kontrahentami zagranicznymi, ponieważ wpływa to pozytywnie na rozwój firmy. Niestety niektórzy partnerzy biznesowi z innych państw okazują się nierzetelni lub nieuczciwi, co skutkuje najczęściej utratą pieniędzy lub poważniejszymi konsekwencjami. Dlatego też warto najpierw zawsze dokładnie zweryfikować, czy dany podmiot w ogóle istnieje oraz czy jest w wystarczająco dobrej kondycji finansowej. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z takiej opcji jak baza firm zagranicznych, o której więcej w dalszej części artykułu.

Ogólny rejestr przedsiębiorstw i system VIES jako kluczowe źródła informacji 

Sprawdzanie rzetelności i wiarygodności przedsiębiorstwa zagranicznego, z którym zamierzamy nawiązać ścisłą współpracę warto rozpocząć od dokładnej weryfikacji, czy oby na pewno znajduje się on w rejestrze firm obowiązującym w danym kraju. W tym celu należy skorzystać z dostępnego w internecie serwisu europejskiego portalu e-sprawiedliwość. W przypadku firm z siedzibą na terenie Unii Europejskiej doskonałym narzędziem jest również system VIES, czyli VAT Information Exchange System.

Został on stworzony przez Komisję Europejską dla potrzeb transakcji transgranicznych (towary i usługi) i obejmuje bazy danych wszystkich legalnych podmiotów gospodarczych, mających przyporządkowany w pełni aktywny numer VAT EU. Omawiany system jest banalnie prosty w obsłudze – wystarczy bowiem w wyszukiwarce wpisać numer NIP wybranej firmy oraz kraj, w którym jest ona zarejestrowana. W wielu przypadkach niezwykle skuteczną opcją okazuje się też być rozbudowana internetowa baza firm zagranicznych, do której dostęp oferowany jest zazwyczaj odpłatnie. Zawiera ona wyłącznie podmioty pewne, posiadające m.in. dane adresowe i kontaktowe oraz numer NIP i REGON.

Pozostałe skuteczne sposoby 

Dodatkową metodą weryfikacji jest skorzystanie ze specjalnego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI). Znajdują się tam bowiem informacje dotyczące tego, czy dana firma, której istnieje potwierdziliśmy wcześniej w innych źródłach, posiada aktualną licencję na legalną działalność. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że transakcja dojdzie do skutku, a towar nie zostanie cofnięty na granicy. Kolejnym zalecanym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy kontrahent przypadkiem nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce.

Listę tego rodzaju podmiotów prowadzi wyłącznie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Inne metody to m.in. kontakt z rodzimą placówką dyplomatyczną działającą w danym państwie (bez problemu przekazuje ona informacje pozyskane z tamtejszych rejestrów ogólnych i izb gospodarczych) oraz skorzystanie z licznych stron internetowych i forów, na których ludzie wymieniają się opiniami na temat poszczególnych podmiotów.

Oczywiście zawsze istnieje też możliwość uzyskania pomocy ze strony profesjonalnej wywiadowni gospodarczej, funkcjonującej na arenie międzynarodowej. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z koniecznością zapłaty za usługę.

 

Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego kontrahenta?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *