Jak poradzić sobie, gdy kontrahenci nie chcą płacić?

Prowadząc swój biznes, można natknąć się na nieuczciwych kontrahentów. Często taka sytuacja prowadzi do małych awarii lub też większych kłopotów finansowych.

Niewypłacalny partner biznesowy
Nie da się ukryć, iż niewypłacalny partner biznesowy to utopione pieniądze firmy, które tak ciężko jest odzyskać samodzielnie. Często problem ten dotyka szczególnie firmy, które nie mają dobrej obsługi prawno-finansowej. Jeżeli na stałe w firmie nie ma zatrudnionych ludzi monitorujących kwestie związane z zadłużeniami, dobrze jest skorzystać z firmy zewnętrznej, dla której obszarem jest windykacja należności. Windykacja przeprowadzona w sposób skuteczny i efektywny pozwala odzyskać pieniądze, na przykład po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru. Gdy niewypłacalny partner biznesowy nie uiszcza na czas swoich faktur, po swoje pieniądze trzeba sięgnąć w inny sposób. Windykacja należności to nie jest ostateczność, warto spojrzeć na to, jak na jedną z dróg na odzyskanie swojego mienia.

Droga do windykacji należności
Oczywiście nie trzeba od razu wstępować na drogę sądową. Pierwszym etapem odzyskiwania należności od partnera biznesowego powinno być wysłanie wezwania do zapłaty. Tego typu pismo powinno być sporządzone w odpowiedni sposób, jakby wskazane w nim były między innymi takie informacje jak termin ostatecznej wpłaty oraz kwota. Ważne jest również zakomunikowanie jakie będą konsekwencje, jeżeli należność nie zostanie spłacona. Jeżeli kontrahent czy partner biznesowy nie odniosą się w odpowiedni sposób do takiego pisma, konieczne będzie przystąpienie do kolejnego kroku.

Kolejny krok windykacji należności
Kolejnym krokiem będzie wstąpienie na drogę procesową czyli sądową. Jeżeli zostanie orzeczono, że należność ma być spłacona, po odpowiednim czasie potrzebnym na uprawomocnienie się wyroku, można wystąpić do komornika by ściągnął dług. Wszystkie te czynności można zlecić renomowanej firmie zajmujące się windykacją należności od lat. Pod poniższym linkiem https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html, można uzyskać szereg informacji na temat procedury windykacji należności oraz zdobyć kontakt do firmy, która windykację przeprowadza skutecznie. W tym kontekście skuteczność oznacza odzyskanie pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.