Jak działają konta wielowalutowe? Czy opłaca się je mieć?

Popularność zakupów w zagranicznych sklepach internetowych jest jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania wielowalutowymi kontami. Kiedyś korzystanie z takich produktów było powszechne przede wszystkim wśród osób pracujących za granicą, które gromadziły oszczędności w dolarach lub euro. Obecnie sprawdzając oferty, można odnieść wrażenie, że otwarcie dewizowego konta w banku otrzymuje się w pakiecie ze standardowym ROR-em. Czy to prawda? Przekonajmy się!

Czym są konta wielowalutowe?

Zacznijmy od tego, czym wyróżnia się konto walutowe? To rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który możliwe jest wpłacanie środków w walucie innej niż PLN. Funkcjonalności takiego konta przypominają jego odpowiednik prowadzony w złotówkach. Właściciel może zarządzać swoim budżetem, zlecać przelewy, wypłacać gotówkę, dokonywać transakcji bezgotówkowych i przy użyciu np. karty płatniczej. Wielowalutowe konta charakteryzują się tym, że na jednym rachunku jest dozwolone przechowywanie pieniędzy w wielu walutach. Stanowi to duże uproszczenie dla osób, które często podróżują lub kupują produkty w różnych krajach.

Chcesz założyć taki rachunek? Określ dokładnie swoje potrzeby

Decydując się na otwarcie nowego rachunku, konieczne jest przeanalizowanie własnych potrzeb. Jakie opcje kont wielowalutowych są najpopularniejsze?

Klienci banków wybierają:

  • konta walutowe bez instrumentu płatniczego,
  • konto dolarowe lub w euro z kartą debetową,
  • ROR z kartą wielowalutową.

Pierwszy rodzaj jest korzystny w przypadku chęci oszczędzania, ponieważ nie ma możliwości wykorzystywania zgromadzonych środków np. podczas płacenia za zakupy za granicą. Drugi typ ma ograniczoną funkcjonalność, ale idealnie sprawdzi się u osób, które nie dokonują transakcji poza wybranymi regionami, UE lub USA. Ostatnia opcja zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków, ponieważ oznacza wygodę i obniżenie kosztów.

Czas popularności walutowego konta w banku

Zainteresowanie kontami wielowalutowymi pojawiło się wraz z nadejściem ery tanich biletów lotniczych. Wielu ludzi zaczęło masowo się przemieszczać, przez co potrzebowali rozwiązania, które odpowie na ich potrzeby w zakresie zarządzania finansami. Posiadając kartę płatniczą wydaną przez polski bank do konta prowadzonego w złotówkach, ponosi się znaczne opłaty za przewalutowanie w przypadku transakcji za granicą. Rosnąca liczba kantorów internetowych i komfortowe warunki wymiany środków online, również wpływają na potrzebę posiadania rachunku w euro, dolarach, frankach szwajcarskich czy funtach szterlingach.

Jakich opłat możesz się spodziewać?

Chociaż darmowe konto internetowe to opcja dość często spotykana, to nieodpłatność nie jest tak popularna wśród kont wielowalutowych.

Porównując te dwa produkty, można zauważyć różnice w opłatach za:

  • otwarcie i prowadzenie konta,
  • wydanie i używanie karty,
  • przelewy SEPA,
  • wypłaty z bankomatów za granicą.

Zazwyczaj można uniknąć kosztów, jeśli decyzja o wyborze konta w banku została podjęta po przeanalizowaniu własnych potrzeb. Przykładowo w niektórych bankach idzie uniknąć płacenia za:

  • prowadzenie rachunku – jeśli zamówi się kartę lub utrzymuje się określone saldo na koncie,
  • wybieranie gotówki z bankomatu – przy zapewnieniu miesięcznych wpływów na konto o danej wysokości,
  • kartę wielowalutową – w przypadku jej aktywnego wykorzystywania (wymagana liczba transakcji lub ich wartość).

Karta płatnicza przy koncie walutowym?

Niektóre konta w banku umożliwiają zamówienie karty łączącej rachunek osobisty oraz walutowy. W ten sposób, płacąc daną kwotę w złotych, pieniądze będą pobrane z konta polskiego, a podczas transakcji w innych walutach – rozpoznana zostanie ta właściwa. Korzystając z tej możliwości, idzie całkowicie ograniczyć koszt związany z przewalutowaniem. Jednak będzie to miało miejsce tylko wtedy, gdy operację zrealizuje się w jednej z walut obsługiwanych przez dany bank. Karty wielowalutowe oferują również fintechy. Będąc użytkownikiem jednego z tych najpopularniejszych, można płacić w ponad 130 walutach.

Wybierz rozsądnie i ciesz się wygodą

Wybierając darmowe konto internetowe, które umożliwia obsługę obcych walut, konieczne jest porównanie ofert dostępnych w bankach i przeanalizowanie własnych potrzeb. Nie warto sugerować się jedynie reklamami, czy też opiniami innych. Oczywiście, może to być pomocne w podjęciu decyzji. Zawsze jednak konta wielowalutowe powinny być dopasowane do wymagań ich użytkowników. Jeśli chcesz przede wszystkim płacić za zakupy w internecie, łatwo będzie Ci spełnić wymóg wykonania określonej liczby transakcji kartą w miesiącu. Natomiast jeżeli planujesz podróże w miejsca, w których trzeba płacić gotówką, jedna bezpłatna wypłata środków z bankomatu w miesiącu może okazać się niewystarczająca.

Jak działają konta wielowalutowe? Czy opłaca się je mieć?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *