Etykiety samoprzylepne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Etykiety samoprzylepne wykorzystywane są w wielu branżach. To wszystko ze względu na ich funkcjonalność i wygodę stosowania. Warto zatem dowiedzieć się o nich nieco więcej. Być może to rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej firmie. Czytaj dalej i sprawdź, co mają Ci do zaoferowania.

Czym są etykiety samoprzylepne?

Etykiety samoprzylepne, zwane również naklejkami bądź stickerami, to produkty umożliwiające szybką i precyzyjną identyfikację. Składają się z 3 elementów, którymi są: materiał podkładowy, klej oraz materiał wierzchni.

Materiał podkładowy to tzw. wkładka zwalniająca. Jest ona usuwana wtedy, kiedy dana etykieta ma zostać użyta. Wobec tego zaprojektowano ją w ten sposób, aby szybko i łatwo można było odkleić naklejkę bez jej rozdarcia. Klej zapewnia natomiast przyczepność do wybranej powierzchni.

Najważniejszym elementem jest jednak materiał wierzchni. Będzie się on różnić w zależności od tego, gdzie etykieta zostanie użyta. Dzięki temu naklejki tego typu są odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak np. zmiany temperatur. W rezultacie można je stosować nawet w przypadku produktów przechowywanych w chłodniach. Warstwa wierzchnia przyjmuje również różne formy. Tak naprawdę zastosowany wzór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby dopasować go do produktu i branży.

Zastosowanie etykiet samoprzylepnych

Wszechstronność etykiet samoprzylepnych sprawia, że mają one bardzo szerokie zastosowanie. Ten niewielki element może pełnić funkcje informacyjne, reklamowe i promocyjne.

Wyróżnić można zatem jego następujące zastosowanie:

  • Identyfikacja produktów – etykiety zawierają wszystkie niezbędne informacje.
  • Zachowanie porządku w biurach – za pomocą odpowiednich naklejek można opisać zawartość danej teczki czy segregatora. To znacznie ułatwia organizację.
  • Oznaczanie towarów w halach produkcyjnych i magazynach – wówczas łatwiej je odnaleźć. Przyspiesza to pracę zwłaszcza przy dostawach i ekspedycji. Umożliwia również przeprowadzenie inwentaryzacji.
  • Znakowanie paczek w firmach wysyłkowych – na etykietach umieszcza się wszystkie niezbędne dane. Dotyczą one nadawcy, adresata, wagi, liczby paczek itp.
  • Zachowanie porządku w domu – to doskonałe narzędzie do organizacji przestrzeni. Z pomocą etykiet możesz np. oznaczać dokumenty lub słoiki z przetworami.

Jak wybrać etykiety samoprzylepne?

Etykiety samoprzylepne mogą przyjmować różne postacie. To umożliwia ich dopasowanie do produktu i sposobu wykorzystania. W pierwszej kolejności zastanów się nad projektem. To właśnie pod tym kątem będziesz musiał wybrać format, kształt i kolorystykę naklejki. Wszystko zależy bowiem od efektu, który będziesz chciał uzyskać. Odpowiednio dobrane parametry sprawią, że wzór będzie dobrze się prezentował.

Bardzo ważny jest też materiał, z którego ma być wykonana etykieta. Dobierz go pod kątem tego, w jaki sposób będzie wykorzystywana. Zwróć przy tym uwagę na jej jakość. Duży wybór trwałych nalepek możesz znaleźć np. w e-sklepie https://randi.pl/. Wybierz także rodzaj zastosowanego kleju. Kleje mocne przytwierdzą naklejkę na stałe. Słabsze z kolei umożliwią Ci jej odlepienie i ponowne przytwierdzenie w innym miejscu.

Sposoby na zadrukowanie etykiet

Same etykiety to za mało. Ważna jest przede wszystkim ich zawartość. Jeśli chodzi o zadrukowanie, to do wyboru masz kilka możliwości. W przypadku, kiedy potrzebujesz zaledwie kilka sztuk, możesz to zrobić na najzwyklejszej drukarce. Pamiętaj jednak, że tym sposobem ciężko jest uzyskać wysoką jakość wykonania. O wiele lepiej jest więc skorzystać z drukarni zewnętrznej, zwłaszcza jeśli potrzebujesz większego formatu. Niestety rozwiązanie to może się nie sprawdzić wtedy, kiedy ilość etykiet jest bardzo duża. Drukarnie zazwyczaj są oblegane, co wiąże się z tym, że musiałbyś trochę zaczekać. Nie zawsze jest taka możliwość, gdyż to zatrzymuje dalsze prace. Warto wówczas rozważyć zakup drukarki do etykiet. Dzięki temu zadruk będzie możliwy w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.