Doradztwo zawodowe – w czym pomaga i jakie przynosi efekty?

W wielu życiowych sytuacjach pojawiają się problemy ze znalezieniem pracy, przebranżowieniem się lub wyznaczeniem swojej ścieżki kariery. Takie trudności dotyczą nie tylko młodych osób, ale także tych w wieku średnim i doświadczonych pracowników. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u doradcy zawodowego, czyli wykwalifikowanego specjalisty, który pomaga w znalezieniu jak najlepszego zatrudnienia.

W czym pomaga doradca zawodowy i jak to robi?

Doradca zawodowy zajmuje się udzielaniu pomocy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, a także tym, którzy chcą wybrać odpowiedni dla siebie zawód, przebranżowić się lub poszerzyć swoje kompetencje. Doradca zawodowy jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza że taki specjalista posiada odpowiednią wiedzę, wykształcenie i doświadczenie. Warto wiedzieć o tym, że z doradcą zawodowym można spotkać się w wielu miejscach, na przykład w urzędzie pracy, w szkole lub na studiach (zwykle w biurze karier), a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. W wielu miejscach pomoc doradcy zawodowego jest zupełnie bezpłatna. Warto wiedzieć o tym, że doradca może w różny sposób pomagać swoim klientom i ukierunkowywać ich na odpowiednią ścieżkę kariery, a do popularnych metod działania można zakwalifikować:

 • Wywiad z klientem, czyli długa rozmowa na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego, potrzeb, marzeń zawodowych, celów życiowych, wybranej ścieżki kariery, kompetencji.
 • Ocena mocnych i słabych stron klienta, na podstawie rozmowy, a także testów.
 • Przeprowadzenie kwestionariuszy diagnostycznych, dotyczących na przykład osobowości, preferowanych miejsc pracy.
 • Stworzenie indywidualnego planu doskonalenia, na podstawie którego klient może stawiać kolejne kroki.
 • Omówienie różnych zagadnień ważnych dla klienta.

Warto dodać, że spotkania z doradcą mogą być indywidualne lub grupowe. Ta druga forma często dotyczy urzędów pracy i może być korzystna dla osób zamkniętych w sobie, które mają problemy z relacjami interpersonalnymi. Do doradcy zawodowego w poradni psychologicznej można umówić się na spotkanie indywidualne poprzez stronę: www.cplwowska.pl

Jakie są najważniejsze korzyści z wizyt u doradcy zawodowego?

Do najważniejszych korzyści z wizyt u doradcy zawodowego można zakwalifikować:

 • poznanie swoich mocnych i słabych stron,
 • ustalenie swojego planu rozwoju ścieżki zawodowej,
 • poznanie swoich szans na rozwój i poszerzenie kompetencji,
 • sprawdzenie swojego profilu osobowościowego oraz tego, do jakich zawodów charakter i kompetencje pasują najbardziej,
 • ustalenie, na jakie kursy i szkolenia warto się zapisać,
 • poszerzenie swoich kompetencji intrapersonalnych i interpersonalnych,
 • poznanie zawodów przyszłości,
 • przejście symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, nauczenie się w jaki sposób napisać CV oraz list motywacyjny, a także jak przygotować inne dokumenty.

Można uznać, że spotkania z doradcą zawodowym w znacznym stopniu pomagają w rozwoju i sprawiają, że łatwiej znaleźć zatrudnienie. Do doradcy warto się udać bez względu na swoją sytuację życiową. Z takim specjalistą spotkać się mogą uczniowie, studenci, osoby pracujące i bezrobotne, a także te, które mają długą przerwę od pracy (na przykład z powodów osobistych, urlopu wychowawczego, problemów zdrowotnych i innych przyczyn). Wizyta u doradcy zawodowego jest więc dobrym rozwiązaniem dla różnych grup osób i przynosi szerokie korzyści. Warto wejść na stronę https://cplwowska.pl/wsparcie-i-pomoc-specjalistyczna/rozwoj-osobisty-i-zawodowy/doradztwo-zawodowe/ i umówić się na spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.