Dlaczego grafik pracy i plan urlopów są takie istotne?

Grafik pracy oraz plan urlopów to jedne z najważniejszych dokumentów dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Bez tego ani rusz; jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami, także finansowymi. Na osobie odpowiedzialnej za układanie harmonogramu czasu pracy ciąży więc ogromna odpowiedzialność. Na szczęście istnieją narzędzia – także zupełnie darmowe, łatwo dostępne w sieci – które nieco ułatwiają to zadanie. Dowiedz się, jakie znaczenie ma grafik pracy i poznaj trzy najważniejsze powody, dla których warto się do niego przyłożyć.

1. Tworzenie planu urlopowego oraz grafiku pracy to obowiązek prawny

Planowanie czasu pracy jest w naszym kraju uregulowanie prawnie! Wystarczy zajrzeć do Kodeksu Pracy, żeby przekonać się, iż porusza on niemal wszystkie sporne kwestie. Polskie prawo dyktuje długość odpoczynków, wyznacza limit godzin pracowniczych i tłumaczy zasady okresów rozliczeniowych. Sam fakt, że nie orientujesz się w przepisach, nie jest wcale okolicznością łagodzącą; złamanie prawa, nawet nieświadome, pociąga za sobą ryzyko nałożenia sporych kar pieniężnych (nawet 30 tysięcy złotych). Na całe szczęście istnieją bezpłatne narzędzia – np. na stronie GrafikOptymalny.pl – które same czuwają na tym, czy harmonogram czasu pracy spełnia wszystkie wyznaczone normy.

2. Czas to pieniądz, a dobry grafik oznacza duże oszczędności

Jeśli Twoja firma działa w branży usługowej lub produkcyjnej, najprawdopodobniej liczba rąk potrzebnych do pracy różni się w zależności od danego okresu. Zapotrzebowanie na pracowników może zmieniać się w skali dnia, tygodnia czy roku – i wszystkie te, wydawałoby się – subtelne różnice należy uwzględnić w harmonogramie. Tworząc grafik, sprawdzaj, czy liczba zaplanowanych godzin zgadza się z możliwościami budżetu. Planuj grafik tak, żeby optymalizować koszty i unikać zmian na zakładkę; jednocześnie nie przesadzaj z optymizmem i staraj się zachować pewną nadwyżkę w razie konieczności zorganizowania szybkiego zastępstwa. Przykładając się do tego zadania, po pewnym czasie odnotujesz wyraźnie większe zyski.

3. Harmonogram czasu pracy ma wpływ na wizerunek firmy i zadowolenie pracowników

To, czy grafik pracy pozostaje w zgodzie z prawem i czy uwzględnia oddolne preferencje osób zatrudnionych w firmie, ma ogromny wpływ na całe funkcjonowanie firmy. Nielogiczne zmiany, źle dobrana liczba pracowników oraz ignorowanie próśb o urlopy zwiastują wizerunkową katastrofę. Zła organizacja jest dostrzegalna przez wszystkich: od zniecierpliwionych, zirytowanych wiecznymi opóźnieniami klientów, aż po niedocenionych, wiecznie ignorowanych pracowników. Stąd biorą się problemy finansowe, odpływ klientów i kosztowna, zbyt duża rotacja wśród kadry.

Układając plan urlopów 2019, postaraj się wziąć pod uwagę sugestie pracowników. Bądź wyrozumiały i pamiętaj, że nawet ogromna dyspozycyjność ma swoje ograniczenia. Jeśli nie pozwolisz pracownikom na wakacje lub nie dasz wolnego na ślub albo ważną wizytę u lekarza, oni i tak znajdą sposób, np. biorąc urlop na żądanie i powodując tym samym dezorganizację pracy. O tym jak łatwo i z sensem zaplanować urlopy dowiesz się w serwisie https://www.grafikoptymalny.pl/urlopy.

Dlaczego grafik pracy i plan urlopów są takie istotne?
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *