Chcesz otworzyć firmę? Tych wydatków nie unikniesz

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zanim zacznie się zarabiać, trzeba będzie zmierzyć się z kosztami. Te pojawiają się już przy otwieraniu firmy i wkrótce potem.

Prowadzenie własnej firmy w Polsce to wyzwanie z wielu powodów. Przede wszystkim trzeba zmierzyć się ze zmiennym i niejasnym prawem. Kolejne wyzwanie to duża konkurencja niemal we wszystkich branżach, co determinuje szukanie odpowiedniej niszy. Jednak jednym z największych wyzwań są koszty prowadzenia firmy. Należy się na nie przygotować już w czasie uruchamiania działalności gospodarczej.

– Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna działalność na rynku, potrzebuje często nie tylko wsparcia merytorycznego, ale również zewnętrznego finansowania. Wbrew pozorom potrzebne jest ono nie tylko do zagwarantowania płynności finansowej w początkowej fazie funkcjonowania firmy, ale również w czasie jej uruchamiania – wyjaśnia ekspert aasadlabiznesu.pl.

– Wiele osób, które dopiero debiutują w roli przedsiębiorców, jest zaskoczonych, jak wiele gotówki trzeba zainwestować jeszcze zanim formalnie firma zacznie działać. Niestety, banki najczęściej nie chcą finansować dopiero uruchamianych biznesów. Na szczęście przedsiębiorca może ratować się pożyczką dla firm na start oferowaną przez firmy pożyczkowe. Te coraz chętniej pożyczają pieniądze przedsiębiorstwom już od pierwszego dnia ich działania, a do tego ograniczają formalności do minimum – podkreśla ekspert.

Skoro wiemy już, gdzie szukać środków na rozruch firmy, warto sprawdzić, co może generować koszty przy zakładaniu własnego biznesu.

Koszty rejestracji firmy

Pierwsze koszty mogą pojawić się już przy rejestracji firmy. Jeśli zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, unikniemy wydatków. Niestety, nie będzie to możliwe przy spółce handlowej. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego kosztuje 500 zł, za wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego zapłacimy kolejne 100 zł. Trzeba będzie jeszcze zapłacić honorarium notariusza, które zależy od kapitału zakładowego. Do tego konieczne będzie również opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (0,5% wartości kapitału zakładowego). W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba będzie jeszcze zgromadzić kapitał początkowy w wysokości 5000 zł.

Wynajęcie lokalu i media

Duże koszty może generować wynajęcie lokalu pod działalność gospodarczą. Oczywiście wszystko zależy od branży i charakteru danej firmy. W niektórych przypadkach wystarczy tylko jeden pokój i laptop, żeby prowadzić biznes, w innych konieczne będzie wynajęcie powierzchni handlowej lub magazynowej. Jeszcze większe koszty pojawią się przy wynajęciu hali na działalność przemysłową. Wynajęcie lokalu już na wstępie może oznaczać konieczność zapłacenia kilku tysięcy złotych (np. kaucja). Do tego trzeba wziąć pod uwagę opłatę za media (prąd, woda itd.).

Zakup środków trwałych

Bardzo duże koszty może generować także zakup środków trwałych. Aby nowa firma mogła zacząć funkcjonować, najczęściej potrzebuje wyposażenia biurowego (biurka, krzesła, szafy itd.). Obecnie żadna firma nie może obejść się bez komputerów i smartfonów, co oznacza kolejny wydatek. Zakup komputerów często pociąga za sobą również koszty w postaci zakupu odpowiedniego oprogramowania. Nierzadko również od pierwszego dnia przedsiębiorca będzie potrzebował środków transportu, a to oznacza konieczność zakupu samochodu.

Usługi telekomunikacyjne

Żadna firma nie będzie właściwie i sprawnie funkcjonowała bez telefonów. To oznacza zawarcie umowy z dostawcą usług telefonicznych. Nie można również zapomnieć o Internecie. Na szczęście coraz częściej wszystkie te usługi można zakupić w jednym pakiecie, co znacznie obniża koszty. W każdym razie, zanim jeszcze na dobre firma zacznie zarabiać, najczęściej już będzie musiała opłacić pierwsze rachunki za usługi telekomunikacyjne.

Zakup towaru

W zależności od charakteru firmy i branży również może być konieczny zakup towaru do sprzedaży lub produkcji. To może generować koszt od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętajmy, że nie wszyscy dostawcy towarów godzą się na sprzedaż z odroczoną płatnością czy na kredyt kupiecki. Szczególnie nowym firmom trudno uzyskać takie udogodnienia. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ nowy przedsiębiorca nie jest jeszcze wiarygodny dla kontrahentów i nikt nie dam mu towaru na kredyt. Trzeba zatem wyłożyć własną gotówkę.

Usługi księgowe, pensje i składki ZUS

Jeszcze zanim firma na dobre zacznie funkcjonować, w rozruchu już biorą udział pracownicy. To oznacza, że trzeba będzie im zapłacić i opłacić za nich wszystkie składki, gdy mają umowę o pracę. Przyda się także pomoc księgowej. W początkowej fazie firmy często korzystają z zewnętrznych specjalistów. To może kosztować od 200 zł wzwyż. Oczywiście nie można także zapomnieć o składce ZUS, jaką zapłaci sam przedsiębiorca. Przy jednoosobowej działalności można płacić przez 2 lata preferencyjną niższą składkę. W 2019 roku wynosi ona 531,52 zł.

Prowadzenie własnej firmy to duża swoboda i możliwość spełnienia swoich zawodowych ambicji. Jednak trzeba dokładnie planować wydatki firmowe już przy zakładaniu działalności. To pozwoli uniknąć problemów i zapewni bezpieczeństwo finansowe całego przedsięwzięcia.

Chcesz otworzyć firmę? Tych wydatków nie unikniesz
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *